czwartek, 15 stycznia 2015

Opole

Opole jest miastem znajdującym się od lat 50-tych XX wieku na prawach stolicy województwa opolskiego. Jest najistotniejszym ośrodkiem w całym województwie, gdyż odbywają się tam festiwale, wystawy, akcje społeczne, mecze, zawody sportowe, zjazdy, targi oraz wiele innych imprez i wydarzeń w różnych okresach roku. Każdego roku odbywa się tam słynny Krajowy Festiwal piosenki Polskiej. Jest on posumowaniem twórczości polskich wykonawców muzycznych oraz twórców piosenek (sezonu).

Jednak Opole, to nie tylko festiwale muzyczne, dużym powodzeniem cieszy się również Opolska Noc Kabaretowa i Ogólnopolski Festiwal Filmów Niezależnych Opolskie LAMY. Ponadto w Opolu znajdziemy koncerty i festiwale dla niemal każdego gatunku muzycznego. Miłośnicy zwierząt także znajdą tu dla siebie zajęcie, gdyż Opole jest od wielu lat organizatorem międzynarodowych wystaw psów i kotów. 

W Opolu znajdziemy aż sześć teatrów, cztery kina, filharmonię, kabaret oraz znany Amfiteatr Tysiąclecia. Turystów przyciągają również liczne muzea, w tym: Muzeum Śląska Opolskiego, czy Muzeum Polskiej Piosenki. Osoby zainteresowane sztuką mogą odwiedzić jedną z galerii, gdzie znaleźć można bogate wystawy. 

Osoby, które wolą wybrać się na spacer po uliczkach Opola, powinno koniecznie zobaczyć liczne i bogato zdobione kościoły z różnych okresów życia miasta. Jak wiadomo historia Opola jest bardzo burzliwa, gdy przez wieki zmieniało ono swe granice, należąc do Polski, Czech, Prus, Niemiec, Węgier. Długa i barwna historia nakreśliła w Opolu wiele interesujących zabytków i chociaż wiele z nich zostało zniszczonych w wyniku wojen, to nadal warto zobaczyć, te które przetrwały do dziś. Na przykład Bazylikę katedralną Podwyższenia Krzyża Świętego, to potężna świątynia reprezentująca styl gotycki. Łatwo można ją rozpoznać po dwóch wysokich wieżach z 1899 roku. Budowlę wzniesiono na miejscu, gdzie za panowania Bolesława Chrobrego stał kościół z drewna. Innym ciekawym zabytkiem jest wieża Piastowska z 1300 roku stanowiąca jedyną pozostałość po Zamku Piastowskim. W Opolu znaleźć można również zabytki techniki jak neogotycką wieżę ciśnień, która powstała w roku 1896. Przetrwały również pozostałości dawnych murów obronnych, które chroniły dawne miasto przed najeźdźcami. Ocalała również Stara Synagoga będąca upamiętnieniem Żydów niegdyś zamieszkujących Opole. Warto zobaczyć też miejski ratusz, który powstał na wzór florenckiego pałacu Vecchio, dzięki temu wyróżnia się na tle innych zabytków i nie można przejść obok niego obojętnie.