wtorek, 4 sierpnia 2015

Wymiana okieny do samochodu

Na początek

Stolarka okienna do auta jest jednym z ważniejszych segmentów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. Każda rysa, zamglenia czy zmatowienia na niej mają znaczny wpływ na to, kiedy dostrzegamy niebezpieczeństwo. Jeśli więc po zimie uznałeś, że już czas na zmianę okien, pamiętaj o kilku regułach, które dadzą przyjemność stosowania nowej szyby przez długi czas.

Unikaj używanych okien i tanich podróbek

Jeśli cenisz bezpieczeństwo, trzeba Ci unikać używanych okien do auta. Często są one porysowane za sprawą uprzedniego używania, co ogranicza ich przejrzystość i powoduje dyskomfort kierującego w trakcie prowadzenia auta. Dodatkowo używane szyby są zdejmowane w sposób właściwie nieprofesjonalny i przechowywane na zewnątrz pomieszczeń. Dlatego folia PVB, łącząca dwie warstwy okna, jest narażona na niszczące działanie czynników atmosferycznych, a co za tym idzie okno delaminuje się lub matowieje.
Dobrze jest również mieć na uwadze, że okna - jako ważny element nośny samochodu - przekazują naprężenia, jakie zawsze są odmienne po zamontowaniu ich w kolejnym aucie. Z tej przyczyny używana szyba wykorzystana w następnym wozie lada moment może pęknąć.Koniecznie należy także nie korzystać z oburzająco tanich podrób okien samochodowych, gdyż do ich produkcji, jako laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się połaci folii pochodzącej z recyklingu i przez to okno szybko matowieje. Tanie szyby do auta są również pokrzywione, co powoduje odkształcenia widoku albo migotki świetlne.

Nie zakładaj sam.

O bezpieczeństwie oraz trwałości szyb samochodowych decyduje nie tylko sama jakość szyb do pojazdu, ale też ich montaż. Szyba do samochodu (bez względu czy jest to powierzchnia przednia, boczna czy też tylna) musi zostać profesjonalnie wbudowana w pojazd, bo w przeciwnym razie czekają na nas na przykład przecieki, ale również rychłe wypaczenia (pęknięcia). Na ogół nie zwraca się uwagi na to, że od jakości okien przednich i prawidłowego zamontowania zależeć może także skuteczność pracy poduszek powietrznych. Zmieniając szybę trzeba więc zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i współpasażerów.

Koniecznie sprawdź, czy szyba ma certyfikat

Podmioty, jakie dostarczają części (również okna do auta) do koncernów motoryzacyjnych na tzw. „pierwszy” montaż, są zobligowane do zdobycia setek świadectw jakości. Najistotniejszym z dokumentów jest: ISO/TS 16949:2002, będący uniwersalnym oznaczeniem jakości, poświadczającym spełnienie wszystkich warunków stawianych częściom samochodowym przez koncerny motoryzacyjne. Każdy koncern motoryzacyjny daje też swoim czołowym dostawcom nagrody, co dobitnie potwierdza wysoką jakość. Więc przed wymianą okna warto zdobyć się na odrobinę wysiłku i poszukać informacji w internecie na temat producenta interesującej nas szyby.

Okno wymienione

Kiedy już wymienisz okienę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:nie czyścić samochodu pompami wysokociśnieniowymi, nie parkować wozu na nierównej jezdni i nie stawać na krawężniki, nie dźwigać samochodu na podnośniku, nie rąbać drzwiami.